Olga Korobka: Biografie, Creativitate, Carieră, Viață Personală

Cuprins:

Olga Korobka este o celebră sportivă ucraineană. Femeia are titlul de Maestru al sportului în haltere și este deținătoarea unei medalii de argint la Jocurile Olimpice din 2008. În ciuda forței sale fizice și a rezistenței externe, o femeie romantică locuiește în interiorul Olga.

Olga Korobka: biografie, creativitate, carieră, viață personală

Biografie

Viitorul campion olimpic s-a născut în 1985 într-un mic centru regional. Populația orașului era puțin peste 10 mii de oameni. Părinții Olga au trăit modest. Mama era gospodină, iar capul familiei lucra ca paznic.

Olga are un fizic mare de la naștere. S-a născut cântărind mai mult de 4 kilograme. Familia a crezut întotdeauna că fata s-a dus la bunicul ei. Fata a mers la o școală obișnuită și la vârsta de 9 ani a început să se angajeze în haltere. Prima dată s-a antrenat la subsolul școlii.

După prezentarea certificatului, Olga a depus documente la Universitatea Agrară. Când fata avea 18 ani, a mers la prima ei competiție serioasă. La Vancouver, un tânăr atlet a câștigat o medalie de bronz onorifică.

Imagine
Imagine

Cariera sportivă

În 2006, Olga Korobka a participat la competiții sportive din Santo Domingo. Pentru a efectua cu succes, fata a ajuns acolo puțin mai devreme și a oferit corpului posibilitatea de a se aclimatiza cu succes. A ocupat din nou locul trei.

Imagine
Imagine

Prima victorie i-a venit sportivului ucrainean la Campionatul European din același an. A concurat la categoria de greutate medie și a câștigat medalia de aur cu rezultatul a aproape trei sute de kilograme.

În 2007, Olga a plecat în Franța pentru campionat. Secția SC Dynamo a concurat în aceeași categorie de greutate, dar de data aceasta și-a îmbunătățit rezultatul de anul trecut și și-a lăsat rivalii cu mult în urmă. La următorul campionat din Thailanda, Korobka a arătat un rezultat mai rău și a pierdut premiile pentru o femeie chineză și o coreeană. Dar Olga nu a părăsit podiumul: a primit o medalie de bronz.

2008 a adus sportivului titlul de triplu campion european. Succesul ei incredibil nu a trecut neobservat în țara ei natală. Femeile ucrainene au fost inspirate de exemplul compatriotului lor și au intrat în haltere. Sportivii erau adorați de fani, mulțimi de fani îi înconjurau cu atenție și sprijin.

Imagine
Imagine

La Jocurile Olimpice de la Beijing, femeia a obținut cea mai răsunătoare victorie din cariera sa sportivă. Olga Korobka a primit o medalie de argint, care a devenit singura pentru echipa națională de haltere.

Patru ani mai târziu, sportiva ucraineană s-a trezit în centrul unui scandal de dopaj. Probele ei au fost pozitive, iar studiile ulterioare au confirmat doar rezultatul inițial. Din această cauză, a fost descalificată în ajunul Jocurilor Olimpice.