Didier Deschamps: Biografie, Creativitate, Carieră, Viață Personală

Cuprins:

Didier Deschamps este un reprezentant luminos al generației „de aur” de fotbaliști, antrenorul campionilor mondiali din 2018 - echipa națională a Franței. El reușește să combine duritatea cu o atingere personală, creând nu doar o comunitate de vedete de fotbal, ci o echipă reală, aproape invincibilă.

Didier Deschamps: biografie, creativitate, carieră, viață personală

Copilăria și adolescența: începutul unei biografii

Viitoarea vedetă de fotbal s-a născut în 1968 în micul oraș francez Bayonne. Strămoșii materni paterni ai lui Didier aparțineau bascilor. Această națiune este cunoscută pentru dragostea sa de libertate, intransigența, voința de a câștiga și statornicia. Toate aceste calități din copilărie erau inerente lui Deschamps însuși, ajutându-l în cariera sa de fotbalist.

Imagine
Imagine

Viitorul sportiv al băiatului a fost predeterminat de tatăl său, care și-a identificat fiul în echipa de rugby. Cu toate acestea, această disciplină impune jucătorilor cerințe speciale. Didier și-a dat seama că nu se poate potrivi cu sportul dur și a ales fotbalul. Băiatul a început să joace la clubul local de amatori Bayonne, jucând în mici turnee locale. Pe unul dintre ei, cercetașii echipei de la Nantes au observat un adolescent promițător. Didier a semnat primul său contract și și-a început cariera ca mijlocaș.

„Echipa de aur” și primul titlu de campionat

Noul venit a fost foarte norocos - Nantes a fost una dintre cele mai puternice echipe, mulți jucători pot doar să viseze la un astfel de început. Cariera sa dezvoltat cu succes, în 1985 Deschamps a debutat în prima ligă din Franța. După 4 ani, fotbalistul s-a mutat la Olympique de Marseille, jucând acolo doar un sezon. Apoi a existat un contract de un an cu Bordeaux și o revenire la Marsilia, de la care a început cariera stelară a lui Deschamps.

Încă din primele zile de la întoarcere, Deschamps a devenit căpitanul echipei sale. Sub conducerea sa, Olympic a câștigat mai multe campionate. În 1994 Deschamps s-a mutat la clubul Juventus, unde și-a continuat cariera cu strălucire, a cărui vârf a fost câștigarea Cupei UEFA.

Imagine
Imagine

Didier a așteptat un adevărat triumf în 1998 cu echipa națională a Franței. Țara a fost gazda următoarei Cupe Mondiale și echipa le-a oferit compatrioților lor un cadou, câștigând pentru prima dată cupa campionatului. Jocul final a fost inclus în toate manualele și manualele, iar publicul s-a bucurat de el. După ce a atins toate înălțimile posibile ca jucător, în 2001 Deschamps și-a anunțat retragerea ca jucător de fotbal.

Cel mai bun antrenor și planuri pentru viitor

Plecarea din poziția jucătorului a deschis o nouă pagină în viața lui Deschamps. Celebrul fotbalist a fost invitat de antrenor la echipa Monaco. Primul an nu a avut prea mult succes, dar următoarea echipă a câștigat campionatul național și apoi a ajuns în finala Ligii Campionilor. Apoi, Didier a antrenat nu mai puțin cu succes Juventus și Olympique Marsilia.

Imagine
Imagine

Culmea carierei sale a fost o invitație la naționala Franței ca antrenor principal. În 2014, echipa condusă de Deschamps a ajuns în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, dar a pierdut în fața Germaniei. După 2 ani, succesul a fost consolidat și dezvoltat - la Campionatul European echipa franceză a ajuns în finală și a ocupat locul al doilea, pierzând în fața Portugaliei.

Un triumf complet a așteptat echipa în 2018, la următoarea Cupă Mondială. Francezii au arătat cea mai înaltă clasă a jocului, fără a pierde în fața niciunei echipe în meciurile de calificare și demonstrând super-abilități în sferturile de finală și semifinale. În finală, naționala Franței s-a întâlnit cu Croația și a încântat publicul cu un joc grozav, al cărui rezultat a fost o victorie binemeritată. Deschamps a primit titlul de campion mondial pentru a doua oară, acum ca antrenor.

Imagine
Imagine

Viața personală a celebrului fotbalist și antrenor a fost destul de reușită. Lui Didier nu-i place să fie sincer cu jurnaliștii, dar nici nu se va ascunde. Soția lui Deschamps, Claude, este departe de sport, dar își susține întotdeauna soțul și îi împărtășește interesele. În 1996, cuplul avea un fiu, Dylan.

Astăzi, antrenorul este concentrat pe viitorul Campionat European. Cele mai ambițioase planuri sunt să-și bată propriul record și să devină campion pentru a treia oară - acest lucru nu a fost încă posibil pentru niciun fotbalist.