Patinatorul Artistic Evgenia Medvedeva: Biografie și Viața Personală

Cuprins:

Anonim

Recent, în presă au apărut constant știri și zvonuri despre popularul patinator artistic Evgenia Medvedeva. Câștigă cu succes premii, cucerește vârfurile sportive. Colecția ei conține un număr mare de medalii și titluri. Există, de asemenea, un record pe care Evgenia l-a putut stabili în timpul campionatului pe echipe.

Patinatoare talentată și fată frumoasă Evgenia Medvedeva

Evgenia Armanovna Medvedeva s-a născut în noiembrie 1999. S-a întâmplat în capitală. Tatăl meu a fost angajat în activitate antreprenorială. Cu toate acestea, fata a luat numele bunicii sale. Mama - Zhanna Devyatova. În tinerețe, ea a participat și la patinaj artistic. Zhanna a fost prima care a dus-o pe fată la secția de sport. Da, și Zhenya nu a fost împotrivă, pentru că îmi plăcea să urmărească spectacolele patinatorilor. Mi-au plăcut în special programele competitive ale lui Evgeni Plushenko.

Primul antrenor este Lyubov Yakovleva. Fata și-a început primele clase sub numele de Babasyan și abia în cele din urmă a decis să o schimbe. De-a lungul timpului, Yakovleva a plecat în concediu de maternitate, iar Elena Selivanova a început să studieze cu Evgenia. Tânăra fată și-a dedicat tot timpul antrenamentului. Nu a mai rămas putere pentru jocurile cu colegii. Dar Evgenia nu s-a plâns niciodată. Pe lângă patinajul artistic, a fost atrasă de pictură.

La vârsta de 8 ani, Soția a început să se antreneze sub îndrumarea lui Eteri Tutberidze. Evgenia și-a dat seama că copilăria s-a încheiat la vârsta de zece ani. A început să lucreze și mai mult. După 2 ani, a început să reprezinte echipa națională. Ceva mai târziu, a avut loc debutul la Marele Premiu. Patinatorul talentat și-a ocolit cu succes rivalii, câștigând prima linie.

Antrenamentul a durat foarte mult. Dar fata nu a uitat de antrenament. A studiat excelent la școală. Discipline precum istoria și biologia au fost atrase în special.

Cariera sportivă

Succesul lui Eugene a fost ajutat la realizarea unor trăsături de caracter precum munca grea și perseverența. După debutul ei în Letonia la Marele Premiu, fata a plecat în Polonia. Și din nou, Evgenia câștigă. Prima dată s-a confruntat cu o competiție dură în timp ce cânta în Japonia. Evgenia a reușit să câștige doar locul trei, pierzând în fața compatrioților săi.

În 2014 au avut loc noi competiții. Campionatul Rusiei i-a adus doar locul șapte. Dar trebuie avut în vedere faptul că fata a concurat cu patinatori deja adulți. Dar printre juniori am fost al patrulea. Succesul a venit în câteva luni. Patinatoarea artistică Evgenia Medvedeva a urcat pe podium, câștigând locul doi în Cupa Națională la categoria seniori. Datorită acestui fapt, a reușit să cânte pe arena internațională. Un rol semnificativ în acest sens l-a avut faptul că Adelina Sotnikova a fost rănită.

Performanța la turneul de juniori a adus medalii de bronz ale Eugeniei. Doar compatrioții puteau ocoli fata. Perioada 2014 - 2015 a avut succes. Soția a trecut cu încredere două etape ale Cupei Marelui Premiu. Competiția a avut loc la Barcelona. Apropo, Evgenia a câștigat în ambele etape. Vorbind în campionatul Rusiei, patinatorul artistic a câștigat locul trei. Însă turneul de juniori a adus medalii de aur. Apoi a fost o excursie la Tallinn. Și din nou Evgenia ia prima linie.

În 2015, fata a început să joace în categoria adulți. Ea a obținut rezultate excelente la turneul din Slovacia. Iar spectacolele din Milwaukee au adus victoria. Datorită patinelor de succes din etapele trecute ale Marelui Premiu, patinatoarea talentată a reușit să se îndrepte spre etapa finală. Drept urmare, a câștigat aurul, învingând rivali precum Mao Assad și Elena Rodionova. Campionatul rus s-a încheiat cu victoria lui Evgenia. În 2016, Evgenia a câștigat mai întâi Campionatul European, apoi Campionatul Mondial.

Vorbind în 2016 la Boston, a doborât recordul cu 150, 10 puncte. Anul acesta Evgeniya a câștigat cu succes primele locuri la toate starturile. Drept urmare, s-a obținut titlul de Maestru al sportului. De asemenea, a câștigat competițiile care au avut loc în 2017. Un alt record a fost doborât la Tokyo. În programul scurt, Evgenia a obținut 80, 85 de puncte.

În 2018, Evgenia a evoluat la Jocurile Olimpice. Cu o zi înainte, ea trăise un traumatism. Drept urmare, a făcut o mică greșeală în programul scurt, motiv pentru care a pierdut în fața Alinei Zagitova. Apropo, cifrele arătate de Eugenia au fost printre cele mai frumoase.