Svetlana Mironova: Biografie, Creativitate, Carieră, Viață Personală

Cuprins:

Anonim

Biatleta rusă Svetlana Mironova a participat la Campionatele Mondiale din 2019. Dintre juniori, atletul ocupă prima poziție în lume și Europa. Maestrul sportului din Rusia este campionul țării.

Svetlana Mironova: biografie, creativitate, carieră, viață personală

Multe speranțe sunt fixate pe tânăra biatletă Svetlana Igorevna Mironova. Ea a deschis un start de succes cu aur și bronz la turneul mondial, locul doi și primul în campionatul european. O trăsătură distinctivă a atletului este o pistă excelentă de schi.

Calea către victorii

Biografia viitoarei vedete a început în 1994. Fata s-a născut pe 22 februarie în satul Moryakovka, regiunea Tomsk. Încă din copilărie, copilul era pasionat de muzică, studia bine, îi plăcea să citească. Cu toate acestea, principalul interes pentru Svetlana a fost sportul. Mironova a fost atrasă de schiul de fond.

Nikolai Losev a devenit primul mentor al fetei. A văzut imediat potențialul studentului. Antrenorul a înțeles perfect că elevul se străduiește să obțină rezultate mai mari, de aceea investește complet în antrenamente. Curând a început să trimită secția la concurs. La doar un an de la începerea orelor, Svetlana a câștigat cu încredere sportivii juniori seniori.

Nikolai Nikolaevich a sugerat ca elevul capabil să-și încerce mâna la biatlon. El credea că în acest sport, o fată este mai probabil să devină cea mai bună. Sveta a fost de acord. S-a mutat la Ekaterinburg pentru a studia la Școala de rezervă olimpică.

Absolventul și-a continuat educația la Facultatea de Cultură Fizică, Sport și Politică pentru Tineret a Universității Federale Ural. A ales-o pe biatleta germană Magdalene Neuner ca model.

Realizări

Din 2011, antrenorul onorat al Federației Ruse, Mihail Viktorovici Șașilov, a devenit noul mentor al Mironovei. Studentul a reprezentat regiunea Sverdlovsk. În competițiile de clasă mondială pentru juniori, Svetlana a evoluat în sezonul 2012-2013.

În ștafeta de 6 kilometri din Obertilliach austriac, biatleta a ocupat primul loc alături de Victoria Slivko și Ulyana Kaisheva. Decalajul față de rivali a fost de aproape jumătate de minut. La aceleași competiții, Svetlana a câștigat bronzul la sprintul individual.

O nouă realizare a fost campionatul european la categoria juniori. Titlul de campion al lui Mironova a fost adus de cursa de urmărire. A fost a doua în sprint. Un eșec neașteptat a așteptat-o pe fata din Insula Presque la campionatul mondial. În sezonul 2013-2014, o performanță nereușită l-a împins pe sportiv mult dincolo de primii zece din pozițiile de top.

În sezonul următor, Svetlana a intrat în grupul de adulți. Ea s-a pregătit din timp pentru ca competiția să se intensifice. Rivalii s-au remarcat printr-o mare experiență, prin urmare, sezonul 2015-2016 nu a adus niciun premiu. Valery Medvedtsev l-a pregătit pe sportiv pentru noi performanțe. Sub conducerea sa, biatleta a dat rezultate bune la Cupa țării. Sportivul a fost inclus în echipa care a reprezentat Rusia la Cupa IBU.

Noi perspective

Mironova nu a adus medalii, dar a arătat perspective bune în urmărirea de zece kilometri și sprint la etapa din Martell-Val Martello. Svetlana a fost a patra. Campionatul European a avut loc în aceeași perioadă. Din aproape 90 de participanți la cursa individuală de 15 km, biatleta rusă a terminat pe locul cinci.

Un participant promițător a fost invitat la echipa principală la etapa preolimpică a Cupei Mondiale de la Pyeongchang. Atletul a fost declarat pentru etapa a 2-a a ștafetei, în ciuda performanței nereușite. Fata a ratat Jocurile Olimpice. Cu toate acestea, potrivit analiștilor sportivi, Svetlana este pe deplin pregătită pentru următoarele olimpiade. Și aceste jocuri îi vor aduce multe premii.

Până în prezent, sportiva este nemulțumită de succesul ei de tragere. Dar are multe curse în față. Acest lucru îi va permite să se pregătească pe deplin pentru jocurile din China.

O fată activă conduce o pagină pe Instagram. Actualizează în mod regulat fotografii pentru a ține fanii la curent cu știrile. Încarcă imagini din vacanță, din tabere și antrenamente. Svetlana împărtășește abonaților impresiile sale despre cărțile pe care le-a citit. Se știe că scriitorul ei preferat este Dostoievski, îi iubește pe Bradbury și Puzo. Dar biatleta nu se grăbește să vorbească despre viața ei personală.

În contul ei nu există o singură imagine cu cea aleasă. Prin urmare, fanii cred că Svetlana nu are romane cu nimeni. Și însăși sportiva a recunoscut în repetate rânduri că este cea mai pasionată de cariera sa sportivă. Până acum, Mironova nu are nici soț, nici familie.

Planuri și implementarea acestora

La Oberhof, Svetlana nu a prezentat cele mai bune rezultate la sprint. În 2018, pe 21 februarie, la etapa a 6-a a Cupei Naționale de Biatlon, desfășurată la Tiumen, Mironova a devenit a treia în cursa de sprint. A fost inclusă pe lista sportivilor pentru tabăra de antrenament finală din Sankt Petersburg.

Pentru campionatul mondial din Östersund, atât calitatea focului, cât și rata focului s-au îmbunătățit semnificativ. Sportivul s-a antrenat foarte mult.

În noiembrie 2019, în competițiile „Perla Siberiei” desfășurate la Tiumen, Mironova a demonstrat un potențial excelent la starturile de testare, câștigând ambele sprinturi. A primit un bilet la Eurocup.

Nu a existat nicio îndoială cu privire la superioritatea lui Svetlana pe pistă. În timpul împușcăturilor, greșelile din fiecare cursă au fost făcute de general. Acest lucru a adăugat intrigă competiției fără a afecta rezultatele finale.

Încă o dată, Mironova a dovedit că se pretinde pe bună dreptate că este cea mai rapidă biatletă din țară. Fata și-a demonstrat disponibilitatea de a-și consolida avantajul față de rivalii de pe pistă. Atletul a obținut maximum de puncte în două starturi. Acest lucru i-a asigurat selecția direct la Cupa Mondială.