Evgeny Stalev: Biografie, Creativitate, Carieră, Viață Personală

Cuprins:

Anonim

Evgeny Stalev este un jucător de biliard sovietic și rus. Maestrul internațional al sportului este de opt ori campion mondial la biliardul rus.

Evgeny Stalev: biografie, creativitate, carieră, viață personală

Numele lui Evgeny Evgenievich Stalev este familiar nu numai jucătorilor de biliard. Un nume de familie puternic este cunoscut și de cei care nu au ținut niciodată un indiciu în mâini. Toată lumea este de acord că sportivul este un maestru extra-clasă, un adevărat profesionist și un talent neîndoielnic.

Începutul drumului către victorii

Biografia campionului a început în 1979. Băiatul s-a născut la Lytkarino lângă Moscova pe 19 mai. Familia are și un copil, fratele mai mare al viitoarei vedete Maxim.

Capul familiei a insuflat de la o vârstă fragedă un interes pentru sport la copii. El însuși a jucat în echipa de baschet a orașului. De la vârsta de patru ani, frații au intrat la jogging cu părintele lor. Atunci a început o rivalitate sănătoasă între Zhenya și Max. Dorința de a ajunge la final a fost susținută de adulți chiar și în jocurile pe computer, încercând să găsească nu numai jucători tineri interesanți, ci și dezvoltarea intelectului lor.

În 1988, prima sală de biliard din oraș a fost deschisă în complexul sportiv local „Kristall”. Stalev Sr. a petrecut deseori timp în ea după antrenament. De mai multe ori i-a luat pe ambii fii cu el. El s-a jucat cu bătrânul, iar cel mai mic le urmărea acțiunile.

Doi ani mai târziu, tatăl lui Stalev și-a deschis camera de biliard în Lytkarino. A început să lucreze în incinta fostului dressing al patinoarului pentru copii. Zhenya și-a petrecut tot timpul liber jucându-se. Cu participarea tatălui său, a fost creată o federație regională de biliard.

Competițiile pentru campionatul regional au avut loc mai întâi în Lytkarino, apoi în alte orașe. Favorita în toate a fost echipa familiei Stalev. Ea a câștigat titlul de cel mai puternic din regiunea Moscovei. Șeful a vizitat cluburile capitalei, s-a jucat cu jucători celebri, le-a urmărit tactica. Cunoscătorii care au văzut jocul băieților au fost mai întâi admiși la secțiunea Maxim, apoi a venit rândul lui Evgeny.

Succes

După deschiderea clubului Pyramid, Stalev Sr. s-a mutat în el pentru a lucra ca marker. Copiii au avut ocazia să se antreneze gratuit la cele mai bune mese din țară. După primele succese impresionante, s-a decis trecerea completă la sportul de biliard.

În 1991, pentru prima dată la Leningrad, au avut loc competiții pentru campionatul european de piscină. Jocul nu era familiar chiar și venerabililor jucători interni. Zhenya, în vârstă de doisprezece ani, a participat la turneu și a câștigat cu încredere primul loc.

Anul următor, la cupa deschisă din piscina dintre țările CSI „9” din Sankt Petersburg, Stalev Jr. l-a învins pe cel mai puternic din URSS Yuri Sosnin, iar fratele său l-a învins cu încredere pe legendarul Ashot Potikyan. Zhenya a câștigat cu un scor de 11: 8, devenind cel mai tânăr profesionist dintre piscaniști de pe teritoriul post-sovietic.

De acum, frații au ales doar biliardul rusesc. Tatăl meu a riscat să-și îndrepte atenția asupra bazinului american. Copiii au învățat rapid complexitățile jocului „de peste mări”. Specialiștii au fost sceptici cu privire la redistribuirea priorităților. Previziunile au fost foarte sumbre. Cu toate acestea, în ciuda lor, Stalevii au plecat la Praga. Maxim a fost printre primii 16 jucători din lume la EuroTournament, rezultatele lui Evgeny au fost mult mai modeste.

În 1995 și 1996 a ocupat deja cea mai înaltă treaptă a podiumului după campionatul din Polonia, a participat la campionate și turnee europene. Adolescentul a dat rezultate excelente la competițiile interne și la campionatul mondial de biliard rus. La vârsta de 17 ani, Evgeny a fost recunoscut automat ca campion absolut: a câștigat toate campionatele țării.

Vârfuri noi

Federația Rusă a susținut inițiativa de a practica biliardul rus, în care fratele mai mare a devenit campionul țării. Pe de altă parte, cel mai tânăr a câștigat cinci turnee în Polonia în decurs de o lună în 1996. În finala "Americanului" desfășurată la Moscova, Zhenya a pierdut în fața fratelui său mai mare în finală. Cu toate acestea, conform versiunii Asociației Internaționale a Biliardului Luzniy din Piramidă și Carolina, Stalev Jr. a devenit primul din lume în „piramida rusă”.

La Krasnodar, Evgheni a câștigat lupta pentru campionatul mondial absolut de biliard rus în triatlon. De asemenea, a câștigat campionatul național în competiția piramidei rusești. La campionatul MALBPK, Stalev a fost al doilea, a câștigat titlul de Campion Absolut al Rusiei în capitală. În 1997, tânărul sportiv a reafirmat titlul de campion al Poloniei.

Nu a existat nicio competiție pentru frați din cauza lipsei competițiilor de biliard în Rusia. Cu toate acestea, „americanul” Zhenya a pierdut în fața lui Viktor Kirilenko de la Ufa în finala campionatului național. Pierderea s-a transformat într-un bun stimulent pentru a căuta noi culmi.

Stalev a devenit primul care a participat la Campionatul Mondial al Piramidei din Moscova, Campionatul Open Eventing. A câștigat trei campionate mondiale la tot felul de biliard rus în 1998, devenind campion mondial absolut în 1998.

Atletul a câștigat și victorii în competiții neoficiale. În campionatul mondial desfășurat în rândul echipelor de club ca parte a echipei de familie, Evgeny a pășit din nou pe cea mai înaltă treaptă a podiumului.

Sport și familie

După ce a câștigat calificarea la Cupa Mondială de la Chicago. A început un turneu de o lună în Statele Unite. În timpul călătoriei, Stalev a jucat în zece turnee cu vedete mondiale. Partenerii săi au fost Corey Duel, Kim Davenport, Leonardo Andam, Jimmy Vetch. În America, Stalev Jr. a făcut un stagiu timp de o lună, îmbunătățindu-și abilitățile de a juca biliard american.

Victoria lui Evgeny în Eurotour în piscina organizată în Spania a devenit o adevărată senzație. Într-o zi, jucătorul de biliard a învins patru multipli campioni europeni. În 1999, Stalev și-au apărat țara la campionatul mondial de la Cardiff englez. Evgeniy este unul dintre cei mai buni 16 jucători de pe planetă.

Spre deosebire de joc, sportivul nu a reușit încă să-și stabilească viața personală. La sfârșitul lunii octombrie 2000, un copil, fiica lui Alevtin, a apărut în familia Stalev. Cu toate acestea, în 2003, soțul și soția s-au despărțit. Relația a rămas prietenoasă, tatăl participă activ la creșterea fiicei sale. Alya a ales o carieră ca avocat.

Sportivul nu spune nimic despre schimbările din viața sa privată. Se știe doar că visează la o familie mare și la cel puțin doi fii.