Sergey Bulygin: Biografie, Creativitate, Carieră, Viață Personală

Cuprins:

Anonim

Sergey Bulygin este un biatlet celebru. Este medaliat cu aur la Jocurile Olimpice de la Sarajevo, un maestru al sportului și a câștigat mai multe campionate mondiale.

Sergey Bulygin

Sergey Bulygin este un biatlet de renume. A devenit campionul URSS de multe ori, deoarece o parte a echipei sale a câștigat de 4 ori la ștafeta campionatelor mondiale, este campioana olimpică la biatlon în 1984.

Biografie

Imagine
Imagine

Strămoșii lui Serghei sunt din Belarus. Bunicii săi locuiau în această țară în satul Ukhvala. Și viitorul campion s-a născut în iulie 1963 în satul Solovyovka, în regiunea Novosibirsk. Apoi, familia s-a mutat în satul Tashara, deoarece Serghei trebuia să meargă la școală și nu exista o astfel de instituție de învățământ în satul său natal. Poate că nu ar fi fost un atlet celebru dacă antrenorul Ivanovsky V. N.nu ar fi ajuns la școala lui Serghei. Acest om a fost cel care a deschis un club de schi în sat.

Mulți școlari au decis să se înscrie aici. Serghei și frații săi au mers și ei să studieze în secțiune.

Dar programul de antrenament a fost dur - trebuia să vii la clubul sportiv până la 6 dimineața. Prin urmare, mulți tipi nu au putut suporta un astfel de program și au părăsit secțiunea. Și Serghei și cei doi frați ai săi au rămas.

Tânărul sportiv a avut o viață dificilă în familie, deoarece ambii părinți au băut. Prin urmare, și-au lăsat cei trei fii într-un internat. Din când în când, bunica și mătușa lor, care locuiau acolo în satul Tashara, vizitau copiii.

Cariera sportivă

Imagine
Imagine

Apoi, antrenorul Ivanovsky a deschis un club de biatlon pe baza secțiunii de schi. Băieții s-au mutat aici cu plăcere. Serghei a început să arate realizări sportive deja în această etapă. Văzând astfel de succese ale tânărului talent, a fost inclus în echipa de juniori a URSS. Apoi Bulygin Serghei Ivanovici a fost înscris în echipa principală a Uniunii. La acea vreme, avea doar 19 ani.

Când competițiile s-au desfășurat la Kirov-Chepetsk, Bulygin a reușit să alerge perfect 20 de km și, cu o greșeală, a câștigat cu un mare avantaj. Apoi a fost dus la campionatul mondial. Această competiție a avut loc la Anterselva. Cvartetul biatletilor sovietici, împreună cu Bulagin, au ocupat primul loc în ștafetă.

Câștigă și ratează

Imagine
Imagine

La Jocurile Olimpice din Sarajevo din 1984, echipa nu a avut succes în cursele individuale. Cursa de ștafetă a avut loc în ultima zi a competiției. Dmitry Vasiliev a alergat la prima etapă. El l-a adus pe Yuri Koshkarov, care a fost plasat în etapa a doua, cu 67 de secunde de avantaj. De asemenea, Yuri a reușit să apere poziția de lider, precum și Algimantas Shalna, care a ocupat locul trei. Dar acest sportiv a ratat de două ori în ultima tragere, iar Bulygin a trecut la ultima etapă cu un decalaj de 18 secunde. Însă a reușit să ajungă la primul sportiv german din prima linie, să ocupe din nou locul de frunte și să-și aducă echipa la medalia de aur.