Chebotarev Artyom Nikolaevich: Biografie, Carieră, Viață Personală

Cuprins:

Anonim

Artem Chebotarev este un boxer intern din a doua categorie de greutate medie. De patru ori a devenit campionul Rusiei la categoria amatori. În scurt timp, de la un începător, sportivul a devenit campion european și medaliat cu bronz al campionatului mondial.

Chebotarev Artyom Nikolaevich: biografie, carieră, viață personală

Artem Nikolaevich Chebotarev, boxer profesionist, este membru al echipei naționale din 2008 și este un onorat maestru al sportului.

Începutul orelor

Viitorul campion s-a născut în 1988, pe 26 octombrie, în satul Stepnoye, regiunea Saratov. În școala elementară, un băiat dur a devenit interesat de box. Cu toate acestea, a început să studieze profesional doar la vârsta de unsprezece ani.

Unchiul său, Edilbay (Grigory) Kaziev, care era la acea vreme antrenorul onorat al țării, s-a angajat să-l pregătească pe noul venit promițător. Încă de la primele lecții, Artem a demonstrat că, pentru el, boxul nu este o dorință de a se arăta și de a-și arăta colegii cu mușchii și forța.

Știa foarte bine că a decis să-și dedice viața unei ocupații serioase care necesită o perioadă considerabilă de timp. Băiatul s-a mutat din satul natal la Saratov.

A început să se antreneze în sala de sport a unui colegiu local. Secțiunea de box funcționează acolo în prezent. Mulți băieți o vizitează.

Cu toate acestea, conducerii nu îi place acest lucru. Plănuiesc să transforme holul într-o sală de mese. Din fericire, această atitudine față de sport nu este obișnuită pentru toată lumea.

Primele victorii

La Saratov, în 2003, boxerul a câștigat Prima Zi Sportivă Studențească din toată Rusia. A urmat o victorie la Campionatul European în rândul cadeților și o medalie de argint în campionatul de tineret de pe continent.

Un băiat de șaptesprezece ani în 2005 a participat la competiția pentru juniori „Bătălia de la Stalingrad” desfășurată la Volgograd. În turneu, Artem a pierdut în fața lui Andrei Zamkovy.

Boxerul începător nici măcar nu s-a gândit că după puțin peste zece ani câștigătorul va deveni membru al echipei naționale a Rusiei, în frunte cu Chebotarev, care a fost învins de el.

2007 a fost momentul pentru prima victorie tangibilă. Artem a devenit lider în campionatul de iarnă „Sport Speranțe”, iar puțin mai târziu a câștigat medalia de argint la Campionatul European de juniori desfășurat în Serbia.

Din acel moment a început dezvoltarea rapidă a carierei sportive a lui Chebotarev. În 2008, a debutat la nivel național senior. Medalia de bronz câștigată a fost un început minunat pentru un băiat de provincie puțin cunoscut.

Aplicația a devenit un motiv serios pentru a-și lua locul în cutia mare. În același timp, Artem a devenit unul dintre câștigătorii turneului internațional desfășurat în Germania. După el a câștigat Dynamiada și turneul de la Almaty.

Victorii și înfrângeri sportive

În 2009 Chebotarev a câștigat campionatul național. O realizare a urmat altei. În Ungaria și Italia, sportiva a dat rezultate excelente.

A devenit liderul „Turneului celor mai puternici boxeri ai Rusiei”, medaliat cu argint la Cupa Mondială a țărilor petroliere. La Rostov-on-Don, a primit o medalie de aur solidă și o sută de mii de bonusuri pentru victorie.

Titlul european a fost însoțit de o subvenție de doi ani de la Ministerul Sporturilor și Turismului. Premiul a început în 2011.

Cu toate acestea, chiar și după ce a devenit liderul echipei naționale, Chebotarev nu a reușit să devină primul la Campionatul Mondial din Milano. În toamnă, atletul a suferit cea mai ofensivă înfrângere.

Rivalul lui Artyom a fost cubanezul Ray Recio. Rusul l-a bătut deja de mai multe ori la nivel de juniori. Dar de data aceasta rusul a avut ghinion de la bun început.

Judecătorii din prima rundă au numărat cinci lovituri fără răspuns pentru adversarul său. Cu toate acestea, potrivit antrenorilor autohtoni, Chebotarev a lovit de câteva ori apărarea cubanezului.

În timpul bătăliei, Recio și-a sporit avantajul și mai mult. Lupta s-a încheiat cu o înfrângere zdrobitoare a rusului „șase - douăzeci și șase”.

În 2010, la nivel național, Artyom a fost recunoscut din nou ca fiind cel mai bun. La competiția desfășurată la Moscova, boxerul a reușit să-i învingă pe toți rivalii și să obțină „aurul”. Victoria răsunătoare i-a adus sportivului titlul de master de sport de clasă internațională.

Premii

La campionatul național din 2011, Artem a pierdut în fața lui Dmitry Bivol în semifinale. La turneul internațional Bocskai Memorial, sportivul a primit „argint”.

După ce a învins toți concurenții în timpul competițiilor de calificare, Chebotarev a fost trimis la Baku pentru campionatul mondial. Sportivul nu a reușit să dea rezultate mai mari.

De asemenea, a fost eliminat în a doua bătălie. Britanicul Anthony Ogogo a devenit câștigător. În 2012, pentru a treia oară în toată pregătirea sa, Artem a devenit campionul Rusiei. Un an mai târziu, a fost bronz la Almaty la campionatul mondial. Chebotarev a pierdut în fața lui Jason Quigley din Irlanda.

O nouă pagină de aur a fost înscrisă în biografia boxerului în septembrie 2015. El l-a învins pe Dmitry Mitrofanov din Ucraina în timpul AIBA Pro Boxing.

Lupta a fost pentru titlul mondial în categoria de până la șaptezeci și cinci de kilograme. Campionatul s-a desfășurat la Saratov, orașul natal Artem. Cinci mii de conaționali au venit să-l susțină. Chebotarev a justificat pe deplin speranțele oamenilor.

Titlul de Maestru onorat al sportului din Rusia a fost acordat lui Artem pe 6 octombrie 2014 pentru realizările sale remarcabile în sport.

În 2016, lui Chebotarev i s-a încredințat căpitania echipei olimpice rusești. Sportivii au apărat onoarea țării la Rio de Janeiro. Artyom a fost ales prin votul tuturor participanților. În lupta pentru „bronz”, sportiva din Rusia a pierdut în fața azerului Kamran Shahsuvarli.