MFM - 2016: Recenzia Meciului Belarus - Republica Cehă

Anonim

Cu o zi înainte de noul 2016, echipa de hochei pentru tineret din Belarus urma să joace meciul final al fazei de grupe a campionatului mondial. Rivalii echipei bieloruse au fost colegii lor din Republica Cehă.

MFM - 2016: recenzia meciului Belarus - Republica Cehă

Naționala Belarusului a pierdut toate șansele de a ajunge în etapa de playoff a Campionatului Mondial de hochei pentru tineret 2016. Cehii, în schimb, aveau nevoie de o victorie pentru a ocupa un loc mai înalt în grupa B.

Jocul a început cu avantajul echipei naționale cehe, dar această echipă a făcut primul șut pe țintă abia după 10 minute. De asemenea, jucătorii de hochei din Belarus nu s-au distins cu o mulțime de lovituri la poarta cehilor, cu toate acestea, șansele de a înscrie erau încă la poarta cehă. Primul gol al meciului a fost marcat în minutul 16 de cehi, care nu au urmat de la cursul întâlnirii. Shimon Stranski a realizat o ieșire două la unu. La sfârșitul perioadei, cehii au presat echipa națională a Belarusului spre poartă, dar scorul pe tabela de marcaj nu s-a schimbat înainte de pauză.

Nici măcar un minut nu trecuse în a doua perioadă când fundașul echipei naționale a Belarusiei Stepan Falkovsky a realizat o întâlnire cu portarul. Tabloul de bord a luminat un rezultat la egalitate 1: 1. După aceea, echipele au început să joace hochei deschis, trecând rapid prin zona de mijloc. În minutul 31, Belarus a marcat din nou. Yegor Shangovich a realizat majoritatea. Cehii au răspuns rapid. Dominic Lakatos, câteva minute mai târziu, a înlocuit un club cu o aruncare de pe linia albastră și scorul a redevenit egal (2: 2). Cu toate acestea, echipa Belarusului a luat încă o pauză, conducând scorul. Din nou, s-a realizat avantajul numeric. În minutul 38, Vladislav Goncharov, cu cea mai puternică aruncare de pe linia albastră, l-a obligat pe portarul Cehiei să capituleze.

În ultimele douăzeci de minute, echipa națională cehă a crescut semnificativ în activitate în fața porții adversarului, care a dat roade. În minutul 53, Jiri Smeikal, și câteva minute mai târziu, Radik Vesely a asigurat avantajul ceh, marcând pe puc. Tabloul de bord afișa numerele 4: 3, indicând avantajul tinerilor jucători de hochei cehi.

Echipa națională a Belarusului la finalul întâlnirii l-a retras pe portar, dar acest lucru a condus doar la cel de-al cincilea gol al echipei naționale cehe. Dominik Mashin s-a distins, care a stabilit rezultatul final al întâlnirii - 5: 3 în favoarea echipei cehe.