Vettel Sebastian: Biografie, Carieră, Viață Personală

Cuprins:

Pilotul german de curse Sebastian Vettel a devenit o celebritate în motorsport. În ciuda unei vârste atât de mici, a reușit să câștige de patru ori titlul de campion de Formula 1.

Vettel Sebastian: biografie, carieră, viață personală

Copilărie

Sebastian provine din orașul german Heppenheim, unde a început biografia sa în 1987. Băiatul a crescut într-o familie numeroasă, pe lângă el mai erau două surori și un frate. Într-un interviu, a recunoscut că a învățat foarte prost la școală, toate interesele sale erau ocupate de muzică și visul de a deveni cântăreț. Idolii săi din copilărie au fost: Jackson, Jordan și Schumacher. Când copilul și-a dat seama că abilitățile sale vocale lăsau mult de dorit, a decis să înceapă sportul cu motor profesional.

Primii pași în sport

Vettel Sr. era proprietarul pistei de karting și își ducea adesea copiii acolo. Tânărul Sebastian a început să concureze pe kart la vârsta de patru ani și trei ani mai târziu au participat la mini-curse. Talentul băiatului a fost remarcat de Michael Schumacher și a preluat patronajul asupra lui.

Prima victorie a lui Sebastian, în vârstă de nouă ani, a fost înregistrată la un concurs de la Wittenberg. Chiar și atunci, i-au prezis o carieră stelară. Adolescentul a intrat în echipa de tineret „Red Bull”, în care a devenit de patru ori câștigător al Rinului de Nord. Până în 2002, Vettel a devenit cel mai bun dintre juniori din Germania și Europa. Apariția sa în Formula BMW din 2003 a fost un succes și alte promoții. În Formula 3 Euroseries, noul venit a ocupat locul 5 în clasament. Succesul nu l-a satisfăcut pe debutant și un an mai târziu a devenit al doilea. Pentru testele din cursele regale, sportivul a ales o mașină Williams. A ajuns pe linia de sosire al doilea, dar descalificarea câștigătorului i-a dat dreptul să conducă podiumul.

Formula 1

Sebastian s-a remarcat prin tenacitate incredibilă și dorința de a câștiga. În 2006, s-a alăturat echipei ca pilot la numărul trei, iar în cursele libere a condus deseori o mașină de curse pe cont propriu, dovedindu-și profesionalismul.

În Formula 1, Vettel a debutat la Marele Premiu al SUA din 2007. Înlocuind un coleg rănit, Sebastian s-a urcat la volan și a ajuns la linia de sosire al optulea. Un sportiv cu perspective mari a fost remarcat la Red Bull. Corectitudinea alegerii lor a fost confirmată de competiția din 2008 din China, unde pilotul a fost al patrulea, și din Italia, unde a câștigat. Pista s-a dovedit a fi destul de dificilă după ploaie, dar acest lucru nu l-a împiedicat pe campion să demonstreze o plimbare frumoasă și să devină cea mai bună. Anul următor a fost marcat și de victorii importante, Sebastian și-a dovedit în repetate rânduri abilitățile.

În 2010, Vettel a devenit cel mai tânăr campion de Formula 1 și a fost numit cel mai bun sportiv din țara sa. În anii următori, a câștigat titlul de cel mai tânăr câștigător de două, trei și patru ori al prestigioasei curse mondiale. Până în 2014, tânărul a colaborat cu Red Bull, dar în anul următor a semnat un contract cu Ferrari.

Cum trăiește acum

Celebrul pilot este reticent în a împărtăși detaliile vieții sale personale și le ascunde cu atenție jurnaliștilor. Printre prietenii săi, el are reputația de a fi un iubitor de petreceri. Rudele își remarcă dispoziția veselă și talentul de parodist. Sportivul încă iubește muzica, preferința sa muzicală rămâne repertoriul anilor 70. Majoritatea timpului lui Sebastian este ocupat de muncă, restul timpului îi plac activitățile în aer liber: drumeții, snowboarding și badminton și este, de asemenea, un fan al clubului de fotbal german „Eintracht”. Campionul restabilește energia consumată cu dulciuri pe care le adoră.

Oficial, Vettel nu este legat de legături de familie, dar de mulți ani Hanna Pratter este soția sa de drept comun. Cuplul a avut fiicele Emily și Matilda.

Astăzi Vettel trăiește în Elveția și continuă să dea rezultate sportive ridicate. Toate mașinile campionului sunt unice, el și-a dat fiecăruia numele, dar astăzi atletul visează la o mașină de curse mai puternică și la noi victorii.