Nancy Kerrigan: Biografie, Creativitate, Carieră, Viață Personală

Cuprins:

Nancy Kerrigan este o patinatoare americană care a fost introdusă în Sala de renume a patinajului artistic din Statele Unite în 2004. Dragostea ei pentru sport a început în copilărie, dar cariera ei a fost instabilă. Nancy a fost bântuită de ambele urcușuri și coborâșuri. Dar, în ciuda eșecurilor, ea s-a îndărătnic înaintat, încercând să îmblânzească gheața.

Nancy Kerrigan: biografie, creativitate, carieră, viață personală

Nancy Ann Kerrigan a apărut în familia lui Daniel și Brenda Kerrigan. Fata era al treilea copil. Data nașterii: 13 octombrie 1969. Locul nașterii: Woburn, Massachusetts, SUA.

Familia viitorului patinator a trăit destul de prost. Cu toate acestea, când Nancy s-a interesat de patinajul artistic, urmărindu-i pe cei doi frați mai mari pe gheață (erau angajați în hochei), Daniel Kerrigan, pe lângă funcția sa principală, a primit un loc de muncă la palatul de gheață ca inundator de patinoar. Acest lucru i-a permis micii Nancy să se antreneze gratuit.

Pentru prima dată pe patine, Kerrigan s-a ridicat la vârsta de șase ani. Și după trei ani a reușit să câștige la concursuri de patinaj artistic pentru copii. I s-a prezis un viitor de succes și o carieră strălucitoare în sport.

În copilărie, Nancy Kerrinag s-a antrenat cu Teresa Martin. Când viitoarea faimoasă patinatoare a împlinit 16 ani, a început să lucreze cu Denise Morrissey. Și apoi antrenorii ei au fost Mary și Evie Scotwold, care au lucrat cu Nancy până când a decis să părăsească gheața.

Cariera de patinaj artistic

Nancy Kerrigan a făcut primii pași serioși în patinajul artistic la vârsta de 18 ani. În acel moment, ea făcea parte din echipa de juniori. În 1986, patinatoarea a participat la campionatul SUA, dar această performanță sa dovedit a fi aproape un eșec pentru ea. Publicul și comentatorii sportivi au remarcat tânărul talent, dar au existat feedback mai puțin pozitiv despre performanța ei decât critici serioase. Drept urmare, Kerrigan a ocupat doar locul 11.

În 1987, tânărul atlet a participat din nou la campionatul de juniori. Un an de antrenament greu nu a fost în zadar: de data aceasta Kerrigan a reușit să câștige locul 4. După aceasta, s-a mutat la compoziția pentru adulți a patinatorilor singuri.

1988 a fost o altă bandă neagră în biografia lui Nancy. Vorbind în rândul patinatorilor artistici adulți, fata a ocupat doar locul 12 în competiție. Cu toate acestea, un astfel de eșec nu l-a rupt pe Kerrigan, ea a continuat să se antreneze cu încăpățânare, încercând să cucerească gheața. Drept urmare, a fost trimisă din SUA la un turneu de gheață din Japonia, unde a reușit să intre pe locul 5.

În 1989, au avut loc Campionatele SUA de patinaj artistic, pe care Kerrigan, de asemenea, nu le-a ratat. În această competiție, ea nu a urcat din nou peste locul cinci. Cu toate acestea, mai târziu, tânărul skater a primit bronz la Universiada de iarnă, iar apoi a devenit lider în competițiile care au avut loc în Ungaria.

În 1991, fata a primit din nou o medalie de bronz, dar deja la competițiile din state. Campionatul mondial, care a avut loc în același an, i-a adus lui Nancy Kerrigan un onorabil loc al treilea.

În 1992, patinatorul a câștigat medalia de bronz la Jocurile Olimpice de iarnă de la Albertville. Campionatul mondial, care a avut loc în același sezon, i-a adus lui Kerrigan argint.

Anul următor, deja celebrul sportiv, cu oarecare dificultate, a reușit să câștige în programul scurt la campionatul mondial de patinaj artistic. Cu toate acestea, programul gratuit i-a adus doar un loc ofensiv pe locul 5.

În 1994, un eveniment neplăcut s-a întâmplat în viața patinatorului: a fost atacată și rănită la genunchi. Din cauza sănătății sale, Kerrinag nu a putut să concureze în campionatul de stat, dar totuși a mers la Jocurile Olimpice de iarnă ca parte a unei echipe din America. Acolo Nancy a câștigat în programul scurt, dar a ocupat doar locul al doilea în programul gratuit.

După Jocurile Olimpice, patinatoarea și-a îndreptat atenția asupra competițiilor sportive în rândul profesioniștilor și puțin mai târziu a început să participe activ la diferite spectacole de gheață. A devenit clar că nu va mai exista o dezvoltare a unei cariere sportive.