Scholes Paul: Biografie, Carieră, Viață Personală

Paul Aron Scholes este un atlet englez remarcabil, legenda fotbalului mondial, irlandezul carismatic, „Prințul roșu”, care a devenit grozav în ciuda tuturor - probleme de vedere, astm, dureri de genunchi și anxietate a celor dragi. A fost crescut la Manchester United Football Academy, unde și-a petrecut întreaga carieră profesională.

Scholes Paul: biografie, carieră, viață personală

Paul Scholes s-a născut în 1974, pe 16 noiembrie, în micul oraș Salford din nord-vestul Angliei. Băiatul a iubit fotbalul încă din copilărie. Scholes este un exemplu viu al faptului că nimic nu este imposibil, în copilărie a fost diagnosticat cu astm, dar acest lucru nu l-a împiedicat să obțină un mare succes în fotbalul profesional. Se crede că Paul a jucat pentru un singur club toată viața, dar acest lucru nu este pe deplin adevărat.

Imagine
Imagine

A început să-și încerce mâna la academia unui mic club local „Langley Farrow”. Scholes a intrat în legendarul Manchester United abia la vârsta de 14 ani. Băiatul talentat a fost remarcat de Brian Kidd, unul dintre asistenții Marelui Alex Ferguson, și l-a invitat la Academia „Diavolilor Roșii”. Scholes a impresionat conducerea clubului și a putut să rămână la școala celebrei echipe. Paul a semnat primul său contract cu clubul în 1991 și a jucat în echipa de tineret pentru 2 sezoane.

Carieră

Paul Scholes aparține faimoasei „clase 92”. Este de netăgăduit că legendarul antrenor Sir Alex Ferguson a avut un fler extraordinar pentru jucătorii talentați. Dar „Clasa 92” este un fenomen unic. Literal, toți absolvenții din acel an au devenit adevărați vedete de fotbal și jucători indispensabili ai bazei Manchester United timp de mulți ani. A fost un adevărat „Klondike” al talentului: Paul Scholes, Nikki Butt, David Beckham și Gary Neville - doar pentru a numi câțiva dintre jucătorii care și-au făcut numele în istoria clubului pentru totdeauna.

Imagine
Imagine

El a semnat un contract profesional cu clubul Red Prince în 1993, dar debutul său a avut loc abia un an mai târziu. Datorită descalificării revoltătorului Eric Contona, Scholes a avut șansa de a arăta ce poate face în cupa ligii împotriva echipei din divizia inferioară Port Vale.

Trebuie să spun, debutul a fost un succes, Manchester United a jucat în deplasare, iar până la pauză scorul a fost 1-1. Paul Scholes a marcat golul. În a doua repriză, la 53 de minute de la meci, Prințul Roșu a marcat o dublă. Acest gol a fost victorios pentru Manchester United, iar întâlnirea s-a încheiat cu 2-1. Primul meci din campionatul național, în ciuda înfrângerii ofensive de la Ipswich Town (2-3), a avut succes pentru Paul Scholes, a marcat ambele goluri împotriva adversarului. În total, Scholes a apărut pe teren de 25 de ori în turneele din acel sezon și a marcat șapte goluri.

În sezonul care a început în 1995, Sir Alex i-a oferit lui Scholes mai multe șanse să se dovedească și a petrecut cea mai mare parte a sezonului pe teren. În 26 de meciuri, i-a supărat pe adversari de 14 ori cu un gol. În același sezon, Paul a câștigat primele sale trofee din carieră. Manchester United a luat FA Cup și a câștigat Premier League din țară.

Imagine
Imagine

Începând din acest sezon, mijlocașul talentat s-a stabilit în linia de start și a jucat fiecare meci cu 200 la sută. Este greu de imaginat „Diavolii Roșii” din anii 90 și 2000 fără acest jucător uimitor. Prezența sa pe teren a însemnat că va exista stabilitate în centru, va fi sprijin pentru jucătorii care atacă și asistență în apărare.

Treble din Manchester United în 1999

Sfârșitul secolului al XX-lea este de departe cel mai luminos moment pentru toți fanii și jucătorii clubului. În acel an, echipa a reușit să înscrie un hat-trick de aur - câștigând trei competiții într-un singur sezon. Pe 16 mai, Red Devils l-au învins pe Tottenham cu 2-1, învingându-l pe Arsenal London cu 1 punct și terminând în Premier League pe primul loc, devenind campioni ai Angliei.

Pe 22 a aceleiași luni, Manchester United s-a ocupat pur și simplu de Newcastle în finala Cupei FA, întâlnirea s-a încheiat cu 2-0, al doilea gol al meciului la 52 de minute a fost marcat de Paul Scholes, determinând în cele din urmă rezultatul jocului. Acuzațiile îndrăgite ale lui Sir Alex au fost emise pe 26 mai același an.

Finala Ligii Campionilor din 199 poate fi pe bună dreptate numită cel mai dramatic și intens meci din istoria fotbalului. Întâlnirea a avut loc la celebrul Camp Nou, stadionul de acasă al Barcelonei. Un poster colorat al Manchester United - Bayern München a adunat un stadion plin. Deja în al șaselea minut al meciului, echipa din München i-a uimit pe Red Devils și a deschis scorul. În ciuda unui număr mare de șanse, echipa lui Sir Alex nu a reușit să egaleze scorul înainte de pauză, până la sfârșitul reprizei, ofensiva 0-1 fiind pe tabela de marcaj.

Cu începutul celei de-a doua reprize, roșii nu au reușit să inverseze rezultatul întâlnirii. Mai mult, Bayern a avut unele șanse cu adevărat de gol, golul Diavolilor a fost salvat doar printr-un miracol, iar numele său este Peter Schmeichel. Restul meciului s-a jucat cu succes diferit, au fost șanse la ambele porți, dar scorul a rămas neschimbat.

Fanii clubului german sărbătoreau deja victoria cu putere și chiar pregăteau bannere de felicitare, dar nu țineau cont de un lucru: rivalii erau „Diavolii roșii” conduși de însuși Alex Ferguson. Celebrul Fergie Time a îngropat Bayern în doar câteva minute. La sfârșitul ședinței, Ferguson nu a părăsit marginea și a arătat constant ceasul, îndemnându-i pe jucători să acționeze.

Imagine
Imagine

Ora principală s-a terminat, arbitrul a adăugat tradiționalele 3 minute. În acest moment, Red Devils a câștigat un corner, pe care chiar portarul Peter Schmeichel l-a jucat. După o pasă precisă dintr-un corner a lui David Beckham, Schmeichel a câștigat mingea și a trimis-o cu o reducere nereușită mulțimii de jucători, Ryan Giggs a ieșit învingător din luptă, intrând în posesia mingii. A trimis mingea în poartă cu o lovitură ușoară. 1-1! Un astfel de scor ar fi transferat automat jocul în prelungiri, dacă nu pentru următorul colț de la porțile Bayern. După o pasă a lui Beckham, Ole Gunnar Solskjaer a trimis cu exactitate mingea în poartă, minutul 92, 2-1.

Din păcate, „prințul roșu” nu a putut participa la acest „masacru al secolului” din cauza utilizării excesive a cărților galbene și a descalificării, însă a contribuit la „hat-trick-ul de aur” în etapele intermediare. În faza grupelor, datorită golurilor sale, Manchester United a remizat și a împărțit puncte cu Bayern München și Barcelona Catalan. În finala ¼, în etapa a doua a minutului 88 împotriva lui Inter, Paul Scholes a condus echipa departe de înfrângere prin egalarea scorului cu 1-1.

Imagine
Imagine

În total, Scholes a marcat 4 goluri în Liga Campionilor în acel sezon. Toți jucătorii Manchester United care au avut șansa de a juca în acel sezon consideră că această perioadă este cea mai strălucitoare și mai de succes în carieră, iar Paul Scholes nu face excepție.

Spectacole post-triplu și pensionare

După un sezon fantastic 98/99, Scholes a continuat să joace la un nivel constant până în 2011. După o finală dramatică a Ligii Campionilor de la Wembley, pierdută în fața Barcelonei împotriva Spaniei, în urma lui Edwin Van Der Sar, Scholes și-a anunțat retragerea.

În sezonul următor Manchester United nu a început bine. A fost eliminat din Cupa FA, a terminat în Cupa Ligii de fotbal în etapa a 5-a, pierzând în fața Crystal Palace. În Liga Campionilor, echipa a terminat pe locul trei în grupă și a plecat în Europa League. În ianuarie 2012, Scholes, care s-a retras din cariera profesională, a anunțat întoarcerea în tabăra „diavolilor roșii”, el însuși a explicat acest lucru prin faptul că a ratat cu adevărat jocul.

Zvonurile spun că Ferguson însuși a încercat să-l convingă să se întoarcă la club, cel puțin pentru un sezon. Întoarcerea „Prințului Roșu” a afectat cu siguranță jocul echipei, dar nu a adus rezultate. În Europa League, clubul a fost eliminat în 1/8 de finală. Iar în sezonul regulat „Manchester United”, după ce s-a împiedicat de două ori la sfârșitul sezonului, a terminat doar pe locul doi.

Paul Scholes a decis să rămână cu echipa încă un sezon, în care a jucat 21 de meciuri și a marcat un singur gol, în același timp ridicând ultimul trofeu al carierei sale profesionale peste cap. La sfârșitul sezonului cu Manchester United, Scholes a devenit campion al Angliei pentru a 11-a oară. După care și-a încheiat cariera de jucător, de data aceasta în cele din urmă și irevocabil.

Imagine
Imagine

În total, legendarul jucător a jucat 718 jocuri cu Manchester United, în care a marcat 155 de goluri. A devenit campion al Angliei de 11 ori și a câștigat de două ori cel mai prestigios trofeu din Europa - Cupa Ligii Campionilor.

Echipa Angliei

Imagine
Imagine

Fondatorii fotbalului au avut ghinion din 1966, când au câștigat campionatul mondial pentru singura dată din istorie. Paul Scholes a avut și el ghinion; a jucat 66 de meciuri pentru echipa națională și a marcat 14 goluri, dar nu a câștigat niciodată nimic.