Julia Belyaeva: Biografie, Creativitate, Carieră, Viață Personală

Cuprins:

Anonim

Julia Belyaeva este unul dintre cei mai de succes scrimari estonieni, medaliată multiplă la campionatele mondiale și europene. Studiază sub îndrumarea propriei mătuși, part-time, cu un antrenor experimentat, Natalia Kotova.

Yulia Belyaeva

Biografie

Perioada timpurie

Julia Belyaeva s-a născut în orașul eston Tartu pe 21 iulie 1992. Fata și-a arătat interesul pentru cultura fizică încă din copilărie. De la vârsta de șase ani, Julia a studiat dansuri populare și canto coral. Mai târziu am început să merg la tabere sportive. Belyaeva a fost însoțită peste tot de sora mamei sale, Natalya Kotova. Chiar și atunci, a fost considerată unul dintre cei mai buni antrenori de scrimă din regiune. Datorită mătușii Natasha, destinul sportiv al Yuliei a fost predeterminat. La vârsta de 8 ani, era deja controlată cu pricepere cu o sabie.

Carieră

Primii ani de antrenament au arătat că, dacă se dorește, Julia poate obține realizări înalte. Fata a fost pregătită să exerseze în fiecare zi, a demonstrat o bună tehnică și eficiență.

Imagine
Imagine

În 2012, la Campionatele Europene de la Legnano, Yulia Belyaeva, care lucra în echipă cu Irina Embrich, Christina Kuusk, Erica Kirpu, a primit o medalie de bronz. Un an mai târziu, la Zagreb, fetele și-au îmbunătățit performanța, obținând premiul pentru demnitatea de aur.

Imagine
Imagine

2013 a adus o altă victorie. La Campionatele Mondiale, Julia a ajuns în finală și a ocolit-o cu încredere pe celebra Anna Sivkova, care joacă pentru Rusia.

Un nou succes - în 2015, în Elveția, la Campionatul European, echipa estonă, printre care Yulia Belyaeva, a câștigat argint.

În vara anului 2016, la Campionatele Europene de la Torun, sportiva a arătat un nivel ridicat de abilități de sabie, și-a ajutat echipa să ia medalia de aur în turneul pe echipe.

Imagine
Imagine

Anul următor a avut un succes deosebit pentru Julia. La Campionatele Mondiale, estonul a câștigat o medalie de bronz la sabia personală. Ea și-a repetat succesul la Campionatul European.

La campionatul mondial, ea a adus prima medalie de aur în campionatul pe echipe din istoria țării sale natale. După acest eveniment, Belyaeva a fost recunoscută drept cel mai bun sportiv al anului. Toată Estonia este mândră de această fată și acum.

Imagine
Imagine

În 2018, Julia a devenit a treia în turneul individual și în campionatul pe echipe al Campionatului European pentru a doua oară la rând. Prin aceasta a câștigat respectul și mai multor fani ai scrimei.

În prezent, Julia continuă să-și construiască o carieră sportivă, dar are și timp să se angajeze în educație. Ea studiază la Școala de Medicină din Tartu. Nici prietenii apropiați ai fetei nu se angajează să spună dacă Belyaeva va lucra în viitor de profesie.