Veniamin Tayanovich: Biografie, Creativitate, Carieră, Viață Personală

Cuprins:

Veniamin Tayanovich este un renumit înotător sovietic, campion european și mondial. La Jocurile Olimpice de la Barcelona din 1992, a adus două premii echipei naționale - „argint” și „aur”. Tayanovich a câștigat toate premiile în cursele de ștafetă în stil liber.

Veniamin Tayanovich: biografie, creativitate, carieră, viață personală

Biografie: primii ani

Veniamin Igorevich Tayanovich s-a născut pe 6 aprilie 1967 în Ufa. Toată copilăria sa a petrecut în capitala Bashkiria. În clasa întâi, părinții l-au înscris pe Veniamin la Școala sportivă pentru copii și tineri Burevestnik de la Casa de cultură fizică a orașului. Școala sportivă specializată în înot (acum - SSHOR nr. 18). Benjamin a participat la diferite concursuri și a câștigat premii de mai multe ori.

Imagine
Imagine

La vârsta de 18 ani, Tayanovich s-a mutat la Samara, unde a fost înscris la clubul sportiv al armatei. Acolo Benjamin a studiat sub îndrumarea celebrului antrenor Gennady Turetsky. La acea vreme era considerat unul dintre cei mai buni specialiști în înot liber în URSS. Tayanovich s-a antrenat cu el până la retragerea sa din marele sport.

Carieră

Tayanovich a început să arate primele sale succese în sport în vârstă de 18 ani. Apoi a devenit campion al Uniunii Europene la ștafeta de 200 m liber. Un an mai târziu, Benjamin a fost al treilea la Jocurile Goodwill la ștafeta 4x200 m.

Trei ani mai târziu, a câștigat competiții internaționale la Tallinn. Și în curând Benjamin a câștigat argint la 200 m înot în meciul dintre echipa națională a Statelor și URSS.

În 1990, a participat din nou la Jocurile Goodwill. Dar atunci Benjamin nu a mai putut repeta succesul de acum patru ani. Înotătorul a luat „bronz”, dar în două curse de ștafetă simultan: 4x100 m și 4x200 m.

Imagine
Imagine

1991 a fost un an de succes pentru Tayanovich. În primul rând, a devenit campionul Spartakiad al Popoarelor din URSS la o distanță de 100 m. Apoi, la aceeași competiție, a câștigat argint la înot la 200 m. În același an, Veniamin a devenit al doilea la Campionatele Mondiale în cursele de ștafetă 4x100 m și 4x200 m. Puțin mai târziu, la distanțe similare în cadrul Campionatului European, el era deja primul.

Imagine
Imagine

În 1992, Veniamin a câștigat cu brio campionatul CSI. A luat aur și în campionatul mondial. În același an, Jocurile Olimpice de vară au avut loc la Barcelona. În ciuda faptului că Uniunea nu mai exista de fapt, iar haosul domnea în sporturile naționale, precum și în stat, sportivii au reușit totuși să arate un rezultat decent. Tayanovich a devenit campion olimpic la proba de ștafetă 4x200 m și a câștigat, de asemenea, argint la distanța de 4x100 m. În același an, și-a finalizat cariera sportivă.