Alexander Balandin: Biografie, Creativitate, Carieră, Viață Personală

Cuprins:

Alexander Sergeevich Balandin este un renumit atlet rus, gimnast, onorat Maestru al Sporturilor din Rusia, membru al echipei naționale rusești de gimnastică artistică.

Alexander Balandin: biografie, creativitate, carieră, viață personală

Biografie

Alexander Balandin este un gimnast care s-a născut pe 20 iunie 1989 în Karelia, și anume în Petrozavodsk. Încă din copilărie, Sasha iubea să joace sport, iar la vârsta de 5 ani mama lui l-a trimis la secția de gimnastică. Sasha a arătat întotdeauna voința de a câștiga și a muncit din greu.

Imagine
Imagine

Început mai rapid

Foarte curând Sasha a obținut rezultate excelente și a reușit să atingă cel mai înalt nivel de profesionalism, a participat la competiții internaționale, deja în 2007 Sasha a ocupat locul 3 la Cupa Mondială. La cea de-a 10-a Cupă Mondială, care a avut loc la Moscova, Sasha a ocupat primul loc, iar în al 11-lea an a devenit câștigătorul Campionatului Rusiei.

Imagine
Imagine

În al 12-lea an, la Campionatul European, Alexander a ocupat locul 2. În cariera sportivă a lui Balandin, nu există victorii la Jocurile Olimpice: Sasha a vrut să intre pe lista participanților, dar a cedat locul lui Konstantin Pluzhnikov.

Rană serioasă

Din păcate, vorbind la Cupa Rusiei, care a avut loc la Ekaterinburg, Balandin a aterizat fără succes și a primit o leziune a coapsei, sportivul a trebuit să se retragă din competiție. Alexandru a supraviețuit două intervenții chirurgicale majore, care au trecut fără probleme.

Imagine
Imagine

După operațiuni, Sasha a fost trimisă la sanatoriul din Moscova. Balandin și-a revenit rapid și a continuat să se antreneze în forma sa anterioară. După restaurare, Alexandru și-a complicat programul de performanță, complicând unele dintre elemente.

Performanță la Jocurile Olimpice

Se apropia cel mai crucial moment din cariera lui Balandin - Jocurile Olimpice, care au avut loc în Anglia, în anul 12, Sasha a devenit principalul candidat la participare. Din păcate, sportivul nu a câștigat nici o medalie la aceste olimpiade.

Imagine
Imagine

Judecătorii, sportivii și spectatorii au susținut în unanimitate că Alexandru merită o medalie de argint. La această olimpiadă, Alexandru a ocupat doar locul 4, victoria a fost foarte aproape.

Jocurile Olimpice II

În 2014, la Campionatele Europene, Balandin a câștigat două medalii de aur, una în competiția individuală și cealaltă în competiția pe echipe. După competiție, Alexander a trebuit să fie supus unei intervenții chirurgicale, accidentarea din trecut și-a luat efectul.