Stepan Maryanyan: Biografie, Creativitate, Carieră, Viață Personală

Cuprins:

Anonim

Stepan Maryanyan este unul dintre cei mai promițători luptători greco-romani. Are mai multe victorii în campionatele din Rusia, Europa și din lume. Numai premiul olimpic nu se află în pușculița lui Maryanyan și este principalul vis sportiv pentru atlet.

Stepan Maryanyan: biografie, creativitate, carieră, viață personală

Biografie: primii ani

Stepan Mailovich Maryanyan s-a născut pe 21 septembrie 1991 în satul Dinskaya, lângă Krasnodar. Tatăl său l-a adus la sport. Când Stepan avea 9 ani, a început să participe la secțiunea de lupte greco-romane din sat. La început, nu i-a plăcut acest sport din cauza încărcăturilor grele. Stepan, în orice mod posibil, s-a opus orelor, a fugit de la antrenament înainte de timp.

Cu toate acestea, tatăl său nu i-a permis să renunțe la sport. În familiile armenești, cuvântul părintelui este lege, așa că Stepan a continuat pregătirea. Mai târziu, într-un interviu, va observa că îi este recunoscător tatălui său că nu l-a lăsat să renunțe la sport. Până la vârsta de 11 ani, Stepan era implicat în procesul de instruire și nu mai putea trăi fără lupte greco-romane.

În adolescență, Maryanyan a participat activ la diferite competiții de importanță atât de oraș, cât și regională. În banca lui de salvare din acea perioadă, câteva zeci de medalii de diferite confesiuni.

Imagine
Imagine

Carieră

Cupa Rusiei din 2012 a fost prima competiție de succes a lui Stepan în rândul adulților. Apoi a ocupat locul doi, ceea ce a fost foarte fericit. În același an, Maryanyan a luat argint în Marele Premiu dedicat memoriei celebrului luptător Ivan Poddubny. În același sezon, Stepan a devenit al treilea în campionatul rus de lupte greco-romane.

Anul următor a avut un mare succes pentru Maryanyan. A câștigat aurul la două turnee semnificative: Marele Premiu al lui Ivan Poddubny și Cupa Mondială. La campionatul Rusiei și Cupa Națiunilor Europene, Stepan a fost al treilea.

Imagine
Imagine

Pe tot parcursul anului 2014, Maryanyan nu a concurat din cauza accidentării. În sezonul următor, a devenit campionul Jocurilor Olimpice Europene, care au avut loc la Baku. Într-un interviu, sportivul a recunoscut că victoria a fost cea mai memorabilă pentru el.

În 2017, Stepan era deja numărul unu „solid” în categoria de greutate de până la 60 kg în echipa națională rusă de lupte greco-romane. A început sezonul cu locul trei la Marele Premiu Ivan Poddubny. În primăvară a câștigat Cupa Mondială, iar în vară a devenit campionul țării pentru prima dată și și-a garantat locul în echipa națională pentru viitorul campionat al planetei.

Imagine
Imagine

Maryanyan a mers la campionatul mondial, care a avut loc la Paris, pentru a câștiga, dar a pierdut o luptă și, în cele din urmă, a devenit a treia. Stepan și-a dedicat „bronzul” Rusiei. Trei luni mai târziu, a câștigat Cupa Europeană a Națiunilor.

În vara anului 2019, Maryanyan a repetat succesul la Baku în urmă cu patru ani, devenind din nou câștigătorul Jocurilor Europene. Acum toate gândurile sportivului sunt ocupate cu pregătirea pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Viata personala

Stepan Maryanyan încearcă să nu-și promoveze familia. În rețelele sale sociale, puteți vedea doar fotografii din antrenamente și competiții. Cu toate acestea, într-un interviu, sportivul a spus că are o soție și o fiică mică.