Gilles Simon: Biografie, Creativitate, Carieră, Viață Personală

Cuprins:

Gilles Simon este un renumit jucător profesionist de tenis din Franța. Finalist al Cupei Davis 2010 la echipa națională. Câștigător a 14 titluri ATP la simplu.

Gilles Simon: biografie, creativitate, carieră, viață personală

Biografie

Viitorul atlet s-a născut în decembrie 1984, pe 27, în orașul francez Nisa. La fel ca majoritatea sportivilor profesioniști, Simon a început să se antreneze foarte devreme. Părinții au dat viitoarea vedetă secției de tenis la vârsta de șase ani. În copilărie, s-a antrenat la Fontaine. După ce a părăsit școala, a intrat în Institutul Național al Sportului, care se află la periferia Parisului. Acolo s-a interesat de muzică și a început să cânte la pian la conservator.

În ciuda înălțimii sale impresionante (183 cm), în tinerețe era mult mai scund decât colegii săi și era foarte complex în această privință. Mulți mentori ai academiei credeau că Simon nu avea o carieră de jucător de tenis. Gilles a fost inspirat de succesul sportivului american Michael Chang, care a atins înălțimi mari în tenis și în același timp a avut o înălțime relativ mică pentru acest sport (170 cm).

Cariera profesionala

Imagine
Imagine

Simon a apărut pentru prima dată în turneele profesionale de tenis în 2002. În timpul sezonului, a câștigat șase turnee ITF diferite. Doi ani mai târziu, a făcut prima sa vizită la turneul ATP, care a avut loc la Metz. Debutul la cel mai înalt nivel a eșuat, Gilles a pierdut în primul meci în fața adversarului mai experimentat Marc Giquel.

În 2005, sportivul începător a câștigat ATP Challenger și a reușit să ajungă la turneul desfășurat la Casablanca. În această competiție, Simon a ajuns în etapa sferturilor de finală. În primăvara aceluiași an, sportivul a primit un „wild card”, datorită căruia a putut participa la prestigiosul turneu Roland Garos. Dar, în ciuda speranțelor depuse asupra sportivului, acesta nu a putut avansa dincolo de prima rundă, unde a pierdut în fața sportivului din Franța Olivier Potians fără prea multe lupte.

Imagine
Imagine

Jocurile la dublu nu au fost niciodată ușoare pentru Simon, cel mai mare rezultat pe care a reușit să îl obțină a fost în 2007. Apoi a ocupat locul 137 în clasamentul mondial al jucătorilor de tenis, totuși acesta este cel mai bun rezultat al celebrului francez. Un an mai târziu, Gilles a stabilit cea mai bună carieră la single. Apoi a ocupat locul șapte în clasamentul la simplu. Până în prezent, este ocupat doar pe locul 55 la simplu și pe locul 296 la dublu.

Imagine
Imagine

Pentru 2019, Simon își continuă cariera și a reușit să participe la mai multe turnee semnificative, dar nu a obținut un mare succes. La un turneu din Australia, a ajuns în semifinale, dar a ratat o victorie împotriva unui adversar mai tânăr și mai energic. La US Open, Gilles în turul doi s-a întâlnit cu jucătorul de tenis rus Andrei Rublev, care l-a învins cu încredere pe francez în primul set, după care Simon a decis să refuze participarea în continuare la turneu.