Maxim Sheiko: Biografie, Creativitate, Carieră, Viață Personală

Cuprins:

Sheiko Maxim Nikolaevich este actualul maestru al sportului în haltere. Din contul său există multe premii și victorii în competițiile sportive.

Maxim Sheiko: biografie, creativitate, carieră, viață personală

Biografie

Viitorul campion la haltere s-a născut la sfârșitul anilor 80, la periferia Rusiei, în orașul Kholmsk. În adolescență, Maxim a aflat despre existența sportului, pe care l-ar fi angajat toată viața. De îndată ce studentul a venit la secția locală de haltere, antrenorul a văzut potențial în el.

Imagine
Imagine

Tânărul Sheiko s-a antrenat cu mare persistență și rezultatele nu au întârziat să apară. Atletul și-a arătat primele succese la un turneu local, care a avut loc în onoarea sărbătorii orașului la începutul anilor 2000. La vârsta de 16 ani, tânărul halterofil a cedat unei bile de peste două sute de kilograme, a ridicat-o deasupra capului și a doborât recordul mondial pentru bara curată și ciudată din categoria sa de greutate la momentul 2004.

Imagine
Imagine

Pe lângă realizările sportive, eminentul sportiv nu a uitat de dezvoltarea mentală. După ce am terminat 11 clase școlare, am decis să urmez studii superioare. A absolvit institutul cu o diplomă în sport.

Realizări sportive

După o performanță uimitoare la primul său turneu, Maxim a început să participe activ la diferite competiții. Un an mai târziu, a mers la Campionatele Europene de juniori și a câștigat a doua victorie strălucită în sportul său preferat. Apoi a participat la competiții în Insulele Canare și în Rusia, a câștigat locurile al doilea și respectiv al treilea.

Imagine
Imagine

În 2009 a participat la o competiție de haltere din sudul Rusiei, desfășurată într-un grup de participanți a căror greutate era mai mică de 105 kg. Practic a câștigat, dar datorită diferenței în greutatea ridicată a primit o medalie de argint.

Imagine
Imagine

După 3 ani s-a întors în Europa și a rămas din nou pe locul doi. Apoi a mers la Cheboksary și a primit cu ușurință o medalie de aur la competițiile locale. La un an după înfrângerea din turneul european, a fost ales ca un atlet care ar trebui să poarte torța olimpică din orașul Sochi. Un an mai târziu, a câștigat Cupa Rusiei la haltere combinată în categoria de greutate obișnuită pentru Sheiko.

Activitatea politică

Maxim Nikolaevich a avut întotdeauna o atitudine pozitivă față de politică. Cu mult înainte de a deveni membru al legislativului orașului său natal, a susținut direcția politică „Rusia Unită”. A ajuns la poziția actuală din cauza demisiei reprezentantului anterior al acestui post. În 2017, Sheiko a fost selectat ca candidat care poate prelua acest post, i s-a dat un certificat electoral special.

Viața modernă

În toamna anului 2018, MSMK la halterofil combinat pentru prima dată într-o lungă perioadă de timp desfășurat la turneul All-Russian din disciplina sa, a ieșit de pe primul loc. În prezent, combină îndatoririle politice și antrenorul la o școală sportivă pentru copii din orașul Kholmsk. Despre viața personală a celebrului om puternic, se știe doar că are o soție iubită și doi copii.