Jason Brown: Biografie, Creativitate, Carieră, Viață Personală

Cuprins:

Anonim

Jason Brown este un patinator remarcabil care reprezintă America. Se află pe poziția a cincea în clasamentul internațional al uniunii de patinaj.

Jason Brown
Jason Brown

Biografie

Perioada timpurie

Jason Brown s-a născut la Los Angeles pe 15 decembrie 1994. Părinții lui l-au pus pe patine la vârsta de 4 ani. Băiatul a învățat să patineze în cea de-a doua sesiune de antrenament. Mama nu a neglijat un astfel de potențial. Ea a povestit despre primele realizări ale fiului ei antrenorului pentru copii, care l-a dus imediat pe Jason în secția sa.

Lui Jason nu-i plăcea să meargă la școală. Am rămas fără clasă pentru a merge la patinaj pe arena de gheață. Familia a fost simpatică pentru hobby-ul copilului, dar au stabilit o condiție - să obțină un certificat decent de învățământ secundar. Tipul nu a dezamăgit. Nici el nu s-a îndepărtat de sport.

Carieră

Debutul său la Campionatele SUA de juniori a avut loc în 2010. Brown a obținut numărul maxim de puncte. De asemenea, a ajuns la finala Marelui Premiu pentru juniori de două ori.

Jason s-a declarat în repetate rânduri în campionatul mondial de juniori, dar nu s-a ridicat deasupra celei de-a doua trepte a podiumului. Dar colegii săi au ocupat în repetate rânduri întregul podium al turneului. SUA este renumită pentru școala sa de patinaj artistic unic.

În 2001, Brown a debutat în competiția de seniori. Competiția a fost mult mai puternică decât la starturile juniorilor. Jason nu a putut demonstra un nivel ridicat de patinaj pentru o lungă perioadă de timp.

Imagine
Imagine

Sezonul olimpic a avut succes. Atletul a reușit să devină vicecampion în Germania, dar nu a reușit să ajungă în finală.

La Campionatele SUA din 2014, Jason a patinat profesionist, obținând cele mai mari note în prima sa cursă. A terminat pe locul trei în programul scurt. Aceasta a închis drumul spre victorie. Brown a câștigat medalia de argint. A doua zi, a fost inclus în echipa americană pentru cele 22 de Jocuri Olimpice. În programul gratuit, Brown a reprezentat Statele Unite pe locul patru. Datorită închirierii bune, șansele echipei de bronz au crescut.

Primul test internațional i-a adus lui Jason locul 3. Regimul tensionat l-a devastat pe sportiv, el a refuzat să concureze în campionatul mondial.

În toamna anului 2014, Jason Brown a devenit campionul turneului german din Nebelhorn. O lună mai târziu, a arătat o performanță slabă la etapa de la Moscova, stabilindu-se în mijlocul mesei. La Campionatul SUA, a fost inițial favoritul și a câștigat titlul principal.

Imagine
Imagine

Iarna 2015 este o perioadă palpitantă în viața unui sportiv. Jason a concurat în campionatul coreean, intrând în primii șase patinatori. Sezonul s-a încheiat cu Cupa Mondială din Japonia. Brown a adus acasă o medalie de aur.

Prima reprezentație din noul sezon a avut loc la Cupa Lombardiei. Lui Brown i-au lipsit câteva puncte pentru a ajunge pe primul loc. Dar aparițiile pe gheața altor campionate au fost mai puțin reușite.

Brown și-a deschis al doilea sezon olimpic cu o medalie de argint la Anaheim. El a arătat un rezultat similar la Bergamo și mai târziu în Canada.

La sfârșitul sezonului, Jason a decis să-și ia rămas bun de la antrenorul său. Din 2018 lucrează sub îndrumarea lui Brian Orser.