Kaori Sakamoto: Biografie, Creativitate, Carieră, Viață Personală

Cuprins:

Kaori Sakamoto este o figură cheie în echipa națională japoneză de patinaj artistic. În spatele unui sportiv care se desfășoară la patinaj unic - victorii la campionate de diferite niveluri și la Marele Premiu. În 2018, patinatoarea a câștigat o medalie de aur la Campionatul Patru Continente, iar în 2019 a devenit cea mai bună la Campionatul Japoniei.

Kaori Sakamoto: biografie, creativitate, carieră, viață personală

Calea spre marele sport

Kaori Sakamoto s-a născut pe 9 aprilie 2000 la Kobe. Acest oraș japonez, situat pe insula Honshu, este principalul port al țării și centrul comerțului internațional.

Familia a decis că fata va merge la patinaj artistic de la o vârstă fragedă, alegerea sa dovedit a fi cea potrivită. Tânăra Kaori a debutat la Marele Premiu din Cehia în 2013. Această serie de competiții de prestigiu este organizată pentru patinatorii juniori și se desfășoară în mai multe etape pe patinoare din diferite țări. În plus, sportivul a intrat mai întâi pe gheața Campionatului japonez de patinaj artistic junior. Fata și-a repetat succesul în anul următor și a primit dreptul de a-și reprezenta țara la campionatul internațional de juniori de la Tallinn, unde a intrat în top șase și a intrat pentru prima dată pe gheața campionatului național pentru adulți.

Imagine
Imagine

Sezonul 2015/2016 a avut un mare succes pentru patinator. A început la Cupa Asiatică alături de eminenți sportivi adulți, dar a evoluat foarte încrezător și a câștigat bronz. Apoi a petrecut mai multe etape la competițiile de juniori din Letonia, unde a primit o medalie de argint, și în Polonia, unde a devenit a patra. La Jocurile Olimpice de iarnă din Norvegia, patinatorul japonez a fost printre primii șase. În ajunul Jocurilor Olimpice, sportivul a câștigat Marele Premiu acasă și a devenit al doilea la Paris. De asemenea, a fost una dintre câștigătoarele Marelui Premiu pentru juniori de la Marsilia. Devenind câștigătorul Campionatului Junior, Kaori a intrat cu îndrăzneală în lupta campionatului național, debutantul a ocupat locul 8. În timpul multor competiții sportive, patinatoarea a reușit să-și îmbunătățească performanțele atletice anterioare.

Imagine
Imagine

Sezon olimpic

Sakamoto a început noul sezon 2017-2018 la Cupa Asiei, unde a câștigat o victorie alunecătoare. Sportiva a mai organizat câteva turnee în Statele Unite, dar nu i-a lipsit încrederea pentru a urca pe podium. A urmat o serie de Grand Prix în Rusia, în acest stadiu norocul s-a îndepărtat de ea și Kaori a terminat în mijlocul mesei turneului. Dar la etapa americană a Marelui Premiu, patinatorul artistic din Japonia a devenit al doilea. Sportivul japonez de simplu a petrecut sfârșitul anului la campionatul național, a luptat pentru aur, dar din punct de vedere al punctelor totale, a fost făcut doar al doilea pas al podiumului. O lună mai târziu, la campionatul continental de la Taipei, patinatoarea a prezentat o surpriză judecătorilor și spectatorilor, câștigând cu încredere titlul de campioană și îmbunătățindu-și rezultatele.

La Jocurile Olimpice din Coreea de Sud, a ieșit ca înlocuitoare în programul gratuit și a ocupat ultimul loc. Conform rezultatelor competiției din turneul individual al Jocurilor Olimpice, fata s-a situat pe locul 6, iar echipa din Japonia s-a aflat pe linia a 5-a a mesei turneului.

Imagine
Imagine

Alte realizări

În 2018, patinatoarea japoneză și-a continuat cariera și a devenit câștigătoarea absolută a Campionatului Patru Continente, iar coechipierii ei au ocupat locuri pe podiumul din apropiere. Contribuția lor la dezvoltarea patinajului național național a fost enormă, deoarece o astfel de victorie pentru echipa japoneză a fost abia în 2003 și 2013. Competiția anuală a apărut în 1999 ca un analog al Campionatului European. La aceasta participă sportivi din America, Asia, Australia și Oceania. Un program gratuit numit „Amelie”, cu care s-a jucat Sakamoto, a încântat în mod plăcut publicul cu o abundență de cascade de salturi, constând dintr-o buclă triplă de la picior și axel dublu, precum și pași de la nivelul al patrulea. Astfel, patinatoarea și-a stabilit recordul personal în program - 142, 87 de puncte, iar în totalul competițiilor - 214, 21 de puncte. Patinoarul din Taipei a devenit unul dintre patinatorii preferați și îi aduce victoria. Se întoarce aici în fiecare an, aici se simte încrezătoare și calmă.

Zambitoare și carismatică Kaomi a devenit o adevărată descoperire a sezonului. A adus victoria fetei în campionatul național și argintul în etapa Marelui Premiu american. La campionatul mondial de patinaj artistic, japoneza a fost doar a cincea, în ciuda faptului că a patinat excelent în programul scurt, iar rezultatul ei - 76, 86 de puncte - a devenit palmaresul personal al sportivului la competițiile de acest nivel. Sakamoto și-a început programul gratuit cu o cale coreografică, care a curs imperceptibil în saltul final al întregului program - dezvoltarea dinamică a atins punctul culminant.

Imagine
Imagine

Accent pe sărituri

Există multe victorii în biografia sportivă a patinatorului japonez. Un adevărat personaj samurai, pe care îl demonstrează în toate competițiile, o ajută să obțină rezultate. În timpul antrenamentelor de la Helsinki, ea s-a lovit la cap și practic nu a reușit programul scurt. Dar am reușit să mă strâng împreună și să patinez cu brio programul gratuit, care a impresionat pe toată lumea. Patinatorul a reușit să păstreze bara și a devenit al treilea în competiția din Finlanda.

Principalul avantaj al lui Kaori îl constituie salturi mari, pe care le include în număr mare în programele sale, alternându-le cu legături coregrafice. Antrenorii ei au stabilit o super sarcină - să consolideze accentul pe sărituri, pe care Sakamoto o combină perfect cu muzica și se dovedește a fi incredibil de moale, cu aterizări și ieșiri „de pisică”.

Fiecare spectacol al celebrului skater japonez este luminos și spectaculos, cu muzică bine aleasă și plin de elemente sportive complexe. Dar în spatele zborului ei pe gheață este multă muncă și ore de antrenament. Deja se pregătește pentru noile etape ale Marelui Premiu, care va avea loc în curând în Statele Unite, precum și pentru turneul de la Grenoble. Lupta va fi fierbinte, deoarece competiția va reuni mulți sportivi puternici și stabili, inclusiv din Rusia. Astăzi, în viața personală a lui Kaori Sakamoto, în vârstă de 19 ani, sportul este pe primul loc, precum și o dragoste imensă pentru patinajul artistic și dorința de a câștiga.