Kevin Anderson: Biografie, Creativitate, Carieră, Viață Personală

Cuprins:

Kevin Anderson este un celebru jucător de tenis sud-african care a câștigat o serie de competiții profesionale. În 2017, sportiva s-a numărat printre finaliștii turneului de Grand Slam.

Kevin Anderson: biografie, creativitate, carieră, viață personală

Kevin s-a născut în primăvara anului 1986 la Johannesburg. Părinții săi Michael și Barbara Anderson sunt ingineri. Racheta de tenis a fost în mâinile băiatului la vârsta de 6 ani, iar primul său rival pe teren a fost cel mai tânăr membru al familiei - fratele Gregory. Nu fără motiv, tenisul este unul dintre cele mai populare cinci sporturi din Africa de Sud.

Datorită dragostei de tenis pe care tatăl său i-a insuflat-o băieților, precum și de ani de antrenament greu, adolescenții au ajuns la rezultate bune. Mult timp au evoluat în patria lor ca juniori, până când s-au mutat în Statele Unite. Acolo, pe lângă faptul că au primit studii superioare, frații au jucat pentru liga studențească și au adus multe victorii în Illinois. Pe lângă sportul principal, Kevin a demonstrat succes în atletism și distanța de alergare de 800 de metri.

După ce și-a primit diplomele, Gregory a fost invitat să lucreze la Academia de tenis din New York, iar Kevin a început o carieră sportivă profesională.

Imagine
Imagine

Sporturi profesionale

Pentru prima dată, Anderson, în vârstă de 18 ani, a fost remarcat în 2004 la turneele din seria „futures”. Debutul a avut succes pentru sportiv. După 3 ani, s-a dovedit bine în seria Challenger. Succesele jucătorului de tenis i-au permis să se califice în grila turneului ATP și au adus o altă victorie la turneul dur american și competițiile din New Orleans.

În 2008, Kevin s-a calificat la Turneul de Grand Slam din Australia, dar a fost eliminat după prima rundă. Cu toate acestea, după 2 luni, sportivul s-a reabilitat și a câștigat o victorie alunecătoare la finala turneului ATP de la Las Vegas. Nu toate aparițiile sale pe teren au avut succes, dar datorită calificării pentru suma de șapte meciuri consecutive câștigate, Anderson a ajuns în finală și a ajuns pe lista celor mai buni 100 de jucători de tenis din lume. La turneul de la Wimbledon, a reușit să ajungă în sferturile de finală ale competiției. Jucătoarea de tenis a participat la Jocurile Olimpice din 2008, care au avut loc în capitala Chinei. Și, deși sportivul sud-african în competițiile individuale a renunțat aproape imediat, la dublu a ajuns în turul 2.

În 2009, Kevin a câștigat cu încredere Challenger-ul de lut din San Remo, de atunci lutul este suprafața lui preferată. În această perioadă, sportivul a fost însoțit de eșecuri, iar clasamentul său mondial a scăzut pe locul 161. Dar chiar anul următor a câștigat Challenger-ul cu greu și a fost printre semifinalistele din Atlanta.

Imagine
Imagine

În culmea gloriei

2011 s-a dovedit a fi un moment de cotitură pentru jucătorul de tenis. Pe lângă faptul că sportivul a devenit cel mai bun pe terenurile din Johannesburg, a câștigat pentru prima dată turneul ATP. La spectacolele de la Miami, Anderson a ajuns în sferturile de finală și a ocupat locul 32 în lista celor mai de succes jucători de tenis din lume.

2013 a devenit cel mai de succes în biografia atletului. A ajuns în finala campionatului australian, apoi a devenit finalist în Maroc și și-a repetat succesul anterior la Atlanta. Kevin a ajuns la etapa a 4-a a Roland Garros și a treia rundă de la Wimbledon. În ceea ce privește suma indicatorilor, Anderson a fost printre primii 20 de jucători din lume.

În 2014, i-a făcut pe oameni să vorbească din nou despre el câștigând turneul ATP din SUA. O tehnică excelentă și o serie de noi succese l-au ridicat pe tenismen pe locul 12 în clasamentul mondial.

Următorii doi ani nu au avut prea mult succes pentru atlet. A fost bântuit de accidentări, iar victoriile au alternat cu înfrângeri. La competițiile de Grand Slam, tenismenul abia a ajuns în turul 3, ceea ce i-a afectat instantaneu ratingul. Kevin nu a putut rămâne în Top 50 și a ajuns pe locul 67.

Imagine
Imagine

Atletul a ratat startul sezonului 2017, dar a ajuns în semifinale la turneul de lut de la Estoril. La competițiile din Franța, a ajuns în runda a 4-a, iar la turneul de la Washington, a ajuns în finală pentru prima dată și a urcat pe locul 15 în lista celor mai buni jucători de tenis de pe planetă. În finala US Open, Anderson sa dovedit a fi cel mai puțin titrat atlet din întreaga istorie a turneului, ceea ce nu l-a împiedicat să arate un rezultat bun.

În 2018, jucătoarea de tenis a ajuns la finala turneului de la Pune și s-a dovedit a fi cea mai bună din competițiile din New York. A devenit semifinalist în competiția de la Madrid și a avut un început reușit la Campionatele de la Wimbledon. Odată ajuns în finală, a devenit primul sud-african care a obținut un scor atât de mare din 1985. Pe baza rezultatelor anului printre cele mai bune rachete din lume, Anderson a fost pe linia a 5-a.

Atletul a deschis sezonul 2019 cu o victorie la turneul de la Pune. După aceea, a participat la Campionatul Australiei și a ajuns la runda a 3-a a Campionatului de la Wimbledon.

Imagine
Imagine

Cum trăiește el astăzi

Anderson a reușit să risipească mitul jucătorilor de tenis bogați. Privind în urmă, putem spune că drumul spre sporturile profesionale s-a dovedit a fi spinos și sinuos pentru Kevin. Ridicându-se la vârful faimii, a depășit multe dificultăți și obstacole, dar a folosit șansa pe care i-a dat-o soarta. Toate victoriile sale sunt rezultatul unei munci grele. O caracteristică a atletului este creșterea sa ridicată - 203 centimetri, în legătură cu care jucătorul a fost bântuit de probleme la genunchi, cărora li s-au alăturat mai multe operații pe cot, care au afectat calitatea serviciului.

Astăzi, Kevin vorbește cu recunoștință despre tatăl său, care l-a adus în sport și l-a susținut tot timpul. Fiind un mare fan al tenisului, Michael Anderson a învățat să joace el însuși din cărți și a început să antreneze copii, visând să-i facă jucători de top. Decizia sa cheie a fost să-și trimită fiii la studii, în ciuda faptului că familia nu avea destui bani.

Acum Kevin locuiește în orașul american Gulf Stream din Florida și se antrenează într-unul dintre cluburile din Chicago. Despre viața sa personală se știe că, în 2011, sportivul a legat nodul. Golful Kelsey O Neil i-a devenit soție. Fata a mers la sport în anii studenției, când era la facultate, unde și-a întâlnit viitorul soț. A primit profesia de contabil, dar nu lucrează în specialitatea ei. Fata glumește că preferă „să numere banii soțului ei decât străinii”. Soțul încearcă să creeze noi proiecte împreună cu soțul. La un moment dat, ea și-a condus site-ul și blogul Tour cu soția, încercând să contribuie la susținerea sportului.

Kevin își petrece timpul liber citind cărți sau cântând la chitară. Curse de mașini sunt, de asemenea, hobby-ul său. Recent, jucătorul de tenis a acordat atenție problemelor de mediu și a pledat pentru reducerea utilizării plasticului, inclusiv la competiții atât de renumite precum Wimbledon.